fbpx

Податки в Польщі для українців з PESEL UKR. Податкове резидентство.

Хто такий податковий резидент?

Фізична особа з України, що працює в Польщі, може розглядатися як:

 

  • Податковий резидент – тоді в Польщі він платить податок з усіх доходів, включаючи зароблені за межами Польщі, або

 

  • Податковий нерезидент – тоді в Польщі він платить податок тільки з доходів, отриманих на її території.

 

Українець, котрий має статус податкового резидента в Польщі, оподатковується на тих же умовах, що і громадянин Польщі. У Польщі також декларується дохід, отриманий з-за кордону, тобто з України чи з інших держав. Річні декларації подаються до податкової служби за місцем проживання до кінця лютого чи до 2 травня наступного року (в залежності від виду отриманих доходів).

Особи, які не є польськими податковими резидентами (котрі не живуть в Польщі більше 183 днів) в Польщі, подають в декларації тільки доходи, отримані на її території, інші доходи (наприклад отримані в Україні) мають розрахувати в країні податкової резиденції. Якщо в Україні задекларовані доходи з Польщі – то є можливість вирахувати польський сплачений податок.

 

Будучи податковим  резидентом у Польщі і отримуючи дохід з-за кордону, доходи можуть бути розраховані не лише в Польщі, але й в країні їх отримання. Щоб не дійшло до даної ситуації (і щоб не платити 2 рази податок) можете звернутись до наших спеціалістів за консультацією.

 

Метод пропорційного відрахування, означає що дохід отриманий з-за кордону оподатковується в Польщі, але податок сплачений за кордоном (якщо оплатився вже) вираховується з податку що підлягає сплаті в Польщі. Таке вирахування можливе лише в межах суми податку, яка пропорційно відноситься до доходу отриманого за кордоном. Даний метод може бути застосований тоді, коли з країною в якій отримується дохід, Польща має укладений договір про уникнення подвійного оподаткування. Між Польщею та Україною він є.

Як визначити податкову резиденцію?

Відповідно до положень пункту 1 цієї статті фізична особа проживає в обох договірних державах, то її статус визначається наступними принципами:

 

  • Особа вважається такою, що проживає в тій Договірній Державі, в якій вона має постійне місце проживання; якщо вона має постійне місце проживання в обох договірних державах, вона вважається такою, що проживає в тій державі, з якою вона має більш тісні особисті та економічні зв’язки (центр її життєвих інтересів);

 

  • Якщо неможливо визначити, в якій Договірній Державі особа має центр життєвих інтересів, або якщо вона не має постійного місця проживання в жодній з Договірних Держав, то вона вважається резидентом тієї Договірної Держави, в якій вона зазвичай проживає;

 

  • Якщо вона зазвичай проживає в обох державах або взагалі не проживає в жодній з них, то вона вважається резидентом тієї держави, громадянином якої вона є;

 

  • Якщо вона є громадянином обох держав або не є громадянином жодної з них, компетентні органи Договірних Держав вирішують питання за взаємною згодою.

 

Якщо громадянин України прибув з метою постійного проживання (навіть у зв’язку з війною) і переніс центр економічних і приватних інтересів в Польщу, тобто відкрив бізнес в Польщі чи отримав інший дохід в Польщі (наприклад трудовий договір), нерухомість, сім’я то весь отриманий дохід оподаткуванню підлягає в Польщі (в тому числі дохід з України).

Тому якщо ви не хочете декларувати в Польщі Українські доходи – маєте рахуватися з тим, що, мабуть, колись доведеться доводити, що в Польщі ви вимушено (або тимчасово, без наміру жити тут постійно), а в Україні основні ваші життєві інтереси.

Аде дійсно думки з цього приводу не однозначні, в угоді не вказані деталі, а лише поверхнево описано визначення податкової резиденції, практики реалізації цих нормативно-правових норм не надто багато. Кожен інспектор податкової служби дійсно може підважити ваші аргументи.

Які можуть бути санкції, якщо польський податковий резидент приховає доходи, отримані за кордоном?

Якщо польський податковий орган викриє, що фіз.особа отримує доходи з неідентифікованих джерел то існує вірогідність що оподаткує такі доходи ставкою 75%. (це рідко трапляється). Якщо доходи з-за кордону отримані легально, є джерело яке підтверджує це, то скоріш за все польська податкова служба оподаткує такі доходи за національною ставкою (12% чи 34%) і нарахує пеню за несвоєчасну оплату.

Якщо у Вас залишились питання щодо податків, ведення діяльності чи Ви маєте намір зареєструвати власну фірму в Польщі – залишайте заявку нижче.

 

Підготівала статтю Наталія Брелюс

 

Консультація за номером: +48 724 694 535

Поділитись:
Надіслати заявку
Остані публікації

Залишились запитання?

Напишіть нам та ми зв’яжемось з Вами найближчим часом