fbpx

Все про призупинення господарської діяльності в Польщі: нюанси, оподаткування, правила, обов’язки, заборони та інше

Для підприємців, які мають бізнес в Польщі створено багато умов, які дозволяють займатися своєю справою максимально комфортно. Одна з них – можливість призупинити бізнес на 30 днів і більше. Українці сьогодні часто відкривають свій бізнес в Польщі, починаючи з нуля або переносячи з України. Саме для них ця стаття про призупинення діяльності, відновлення та інші нюанси, пов’язані з цим питанням.

 

Що дає призупинення підприємницької діяльності

 

Якщо є необхідність в призупиненні підприємницької діяльності, це можна зробити в будь-який момент. Періодом призупинення є фактична перерва в діяльності компанії на ринку. Але щоб призупинити діяльність необхідно завжди наймати робітників, підписуючи громадянсько-правові договори, які називаються “Умова злеценія” або “Умова о дєло”. Також роботу компанію дозволено призупинити за законом, якщо робітники, які найняті по “Умові о працє”, знаходяться в декретній відпустці або відпустці по догляду за дитиною.

 

Призупиненням підприємницької діяльності називають перерву в її веденні. Відповідно, якщо діяльності немає, співробітників теж наймати не можна. Тому призупиняти можна лише у тому випадку, коли немає відкритих вакансій для найму робітників. Коли діяльність призупинена, не можна працювати та отримувати прибуток. Але натомість немає потреби подавати декларації ZUS чи VAT (НДС) та платити внески ZUS та податок на прибуток. Така можливість надається тому, що підприємець не виплачує заробітну плату та не видає аванси.

Процес призупинення: що можна робити, що заборонено та які обов’язки має підприємець

 

Призупиняти підприємницьку діяльність можна з різних причин. Наприклад, якщо є проблеми з веденням бізнесу, немає потрібного прибутку просто не вистачає часу, щоб саме в цей момент займатися бізнесом. Призупинити діяльність можна на будь-який час, але не менше ніж на 30 днів. Дозволяється робити повторне призупинення після відновлення діяльності. Схема така ж сама, як і під час першого призупинення: повідомити в CEIDG про призупинення діяльності та чекати, коли цю інформацію передадуть в ZUS чи KRUS (керівнику з податкової інспекції) та в GUS (Центральне статистичне управління).

 

Якщо зразу ж вказати дату відновлення, то діяльність буде відновлена без надання спеціального запиту. Якщо ж такої дати не буде, потрібно самостійно подати запит на відновлення або ж видалити діяльність.

 

Заяву можна подати:

 

  • онлайн (Biznes.gov.pl);
  • в Уженде Гміни;
  • поштою (листом).

 

Щоб не порушити польське законодавство, варто ознайомитися з тим, що заборонено під час призупинення діяльності. Отже, в цей період не можна:

 

  • здійснювати господарську діяльність та одержувати від неї прибуток;
  • здійснювати господарську діяльність за договором доручення (умови

злеценія) або виконувати роботи (умови про дзєло), що входять до обсягу послуг, що надаються в межах призупиненої підприємницької діяльності;

  • списувати амортизацію за основними коштами, відповідно до Закону про податок на прибуток з підприємств та фізичних осіб. Списання треба припинити з місяця, який йде після того, в якому діяльність була призупинена.

 

Але окрім заборон також є і дозволи які отримує підприємець, коли призупиняє діяльність. Зробивши це він може:

 

  • виконувати всі дії, що необхідні, аби не втратити джерело прибутку;
  • приймати дебіторську заборгованість або погашати зобов’язання, що виникли до дати призупинення;
  • продавати власне обладнання;
  • брати участь у судових, податкових та адміністративних розглядах, пов’язаних з веденням підприємницької діяльності до призупинення;
  • отримувати фінансовий прибуток від діяльності, що проводилася до призупинення;
  • виконувати свої обов’язки перед законом.

 

Що ж стосується обов’язків, то вони є наступними:

 

  • повідомити податкову службу про призупинення діяльності протягом 7-и днів з початку призупинення;
  • продовжити вести бухгалтерську звітність;
  • продовжити скликати щорічні загальні збори відповідно до договору;
  • подавати до органів податкової служби та реєструвати в KRS свою річну фінансову звітність;
  • брати участь у процесах (судових та адміністративних), пов’язаних з господарською діяльністю фірми до моменту зупинення;
  • відновити господарську діяльність після закінчення строку, на який вона була призупинена.

 

Такі можливості надаються підприємцям для того, щоб вони могли не закривати свою діяльність через тимчасові фінансові труднощі, особисті проблеми абощо. Це дуже зручно, якщо дотримуватися законодавства та виконувати ще кілька правил.

Податкові внески ZUS, річна та податкова звітність: на що треба звернути увагу

 

Коли відбувається призупинення діяльності, зникає необхідність платити страхові внески, бо підприємець в цей період не належить страховці в ZUS. Починаючи призупиняти діяльність, варто обрати число. Якщо відбувається призупинення протягом місяця, підприємець повинен заплатити:

 

  • внесок на охорону здоров’я на місяць;
  • внески на соціальне страхування пропорційно тій кількості днів, протягом якої підприємницька діяльність була активна в цьому місяці – протягом періоду призупинення, який зайняв частину місяця. Важливо, що розмір найменшої бази внесків зменшується пропорційно шляхом ділення її на кількість календарних днів місяця та множення на кількість днів покриття.

 

Що ж стосується медичного страхування, то воно закінчується через 30 днів з дня закінчення періоду медичного страхування. Тому якщо немає бажання лишитися без такої страховки, треба застрахуватися в NFZ (якщо не застраховані по іншому титулу). Або ж подати заяву на пенсійне страхування чм страхування по інвалідності ZUS ZUA.

 

Ще один варіант страхування на період призупинення діяльності – подати заявку на страхування хвороб та нещасних випадків.

 

Що ж стосується податкових зобов’язань VAT (НДС) та PIT, то після призупинення діяльності компанії її звільняють від періодичних подач декларацій по VAT (НДС), а також щомісячного сплачування авансових платежів по податку на прибуток (СІТ). Також якщо учасник фірми платив соціальні відрахування (ZUS), під час призупинення діяльності він робити цього не повинен. Тобто йому не потрібно надавати файл JPK_V7M таJPK_V7K за розрахункові періоди, на які розповсюджується призупинення. Якщо ж людина все ж отримала дохід, наприклад якщо продала власні устаткування, тоді треба надати файл JPK_V7.

 

Платники податків не звільняються від надання файлів JPK_V7 якщо:

 

  • вони купують товари в країнах ЄС;
  • імпортують послуги чи товари у відношенні яких вони є платниками податків;
  • призупинення діяльності не розповсюдилося на весь розрахунковий період і за частину треба заплатити;
  • є розрахунковий період, в який платник податків повинен скорегувати авансові платежі по податках.

 

Також є загальні правила оподаткування при фіксованому податку, про які теж необхідно пам’ятати.

 

  1. Амортизація основних засобів припиняється, якщо вони не використовуються у зв’язку із зупиненням господарської діяльності. Ці компоненти не підлягають амортизації з місяця, наступного після того, у якому діяльність було призупинено.
  2. Платники податків не повинні сплачувати авансові платежі в рахунок податку на прибуток за період, у якому діяльність призупинена.
  3. Податковий аванс, отриманий, наприклад, у результаті продажу основних засобів, має бути сплачено у період відновлення економічної діяльності.
  4. Річна податкова декларація має бути подана до відповідної податкової інспекції

протягом стандартного терміну PIT-36 (у разі загальних правил) або PIT-36L (у разі фіксованого податку).

  1. У період припинення, KPiR (КПіР – Книга приходів та видатків) має бути збережена.
  2. Платники податків не повинні обчислювати та сплачувати прибутковий податок за фіксованою ставкою (паушальний внесок) за місяці, у яких діяльність припинена.
  3. Одноразова сума доходу, отриманого в період зупинення, має бути виплачена до

20-го числа місяця або кварталу, в якому була відновлена підприємницька діяльність.

  1. Зупинення підприємницької діяльності не звільняє від обов’язку вести облік

доходів та своєчасно подавати PIT-28.

 

І останнє, про що треба знати – чи потрібна річна звітність за період призупинення господарської діяльності? Потрібна. Річну декларацію требо подавати, навіть якщо діяльність призупинена. Виключенням не є навіть ті випадки, коли призупинення було протягом податкового року і прибутку не отримувалось. В цю декларацію потрібно внести всі витрати та прибутки за податковий рік. Термін подання декларації залежить від того, який спосіб оподаткування було обрано. Якщо це PIT-36 та PIT-36L – до 30-го квітня. PIT-28 – до кінця лютого.

 

Якщо ж податок знімається через податкову карту, подавати податкову декларацію не треба. Але до 31-го січня повинна бути подана форма PIT-16A, яка є підтвердженням оплати медичного страхування та вирахувані з податкової карти.

 

Знаючи ці правила можна сміливо призупиняти господарську діяльність на зручний період.

 

Детальну консультацію Ви можете отримати у наших спеціалістів.

До зустрічі в Польщі!

Поділитись:
Надіслати заявку
Остані публікації

Залишились запитання?

Напишіть нам та ми зв’яжемось з Вами найближчим часом