Це питання щодня по декілька разів звучить у різних групах та розмовах. Кожен транслює свій досвід чи досвід знайомих як той, що 100% вірний, і починаються баталії. На жаль, з’являються випадки, коли тимчасовий захист та всі надані Польщею пільги сприймаються як можливість підзаробити. І час визначитись — у нас війна або ми туристи. Прикро, що одні дійсно втікають від обстрілів і вдячні за все, що надає Польща, а інші просто їздять сюди за соціалкою чи гуманітаркою.
Але давайте таки розберемось, що каже закон, прогалинами в якому так вміло користуються деякі.
Отже, всі особи, які перетнули кордон з Польщею після 24 лютого легально та заявили, що хочуть проживати в Польщі (zadeklarowały zamiar pozostania w Polsce), мають статус воєнних емігрантів.
За яких умов можна втратити статус воєнного емігранта?
Країни, які надають тимчасовий захист українцям, соціальні послуги, фінансову допомогу та інші бонуси, розцінюють це так: отримав захист = маєш намір залишитись в країні (зазвичай, на рік або 18 місяців).
Не виключення і Польща. Тому, якщо ви виїдете з Польщі на період понад місяць, статус воєнного емігранта втрачається. Але, якщо ви маєте статус воєнного мігранта, виїхали з Польщі і спробували повернутися швидше ніж за місяць, також ризикуєте, що вас не пустять, бо прикордонник може вирішити, що ви порушили вимогу «наміру лишитися в Польщі».
Втрата статусу = втрата всіх пільг, медичного страхування та можливості перебувати у Польщі до 23.08.2023 року.
Наступного разу приїхати зможете лише по біометричному паспорту (через 90 днів) або по візі, яку наразі роблять лише у Львові.
Деякі нюанси закону про статус воєнного емігранта:
Закон не передбачає, на основі яких документів (окрім біометричного паспорта) заїжджає воєнний мігрант, що тікає від війни. Перші тижні ми бачили як пускали всіх по внутрішніх паспортах, незважаючи чи в регіоні ведуться активні бойові дії чи ні. Зараз є ризик, що когось можуть не впустити. Через певні прогалини у законі, вибір завжди за прикордонником.
Окрім цього, закон не передбачає на основі яких документів (окрім біометричного паспорта) можна виїхати з Польщі назад.
Якщо ви не маєте біометричного паспорту, згідно з загальними положеннями, для повернення додому маєте отримати в консульстві тимчасові документи.
Що гарантує повернення до Польщі, якщо я поїхав (ла) додому на декілька днів?
Лише наявність біометричного паспорту із невичерпаною безвізовою квотою (90 днів). Наприклад, мені щойно телефонували клієнти, котрі були в країні понад 90 днів і їх не впустили, тому тепер робитимуть візу.
Знаю випадки, що деякі їздять по ЄС, бо паркану немає, а отже кордону також. Хоча такі подорожі можуть закінчитись депортацією.
Статус воєнного емігранта — це не про подорожі та регулярні поїздки додому.
Кожен такий виїзд — завжди ризик, що вас не впустять, адже в законі є безліч прогалин, які на руку прикордонникам, але не вам. Тут зовсім недоречні розмови про те, що «ой, нас не попереджали і обмежують цим».
Нагадую, що ви просили у країни захист, а не можливість кататись різними країнами. Прийміть нарешті вольове рішення де ви хочете залишатись.