Створення нового бізнесу – це нелегкий процес, навантажений необхідність оформлювати документи, працевлаштовувати працівників, отримувати ліцензії, тощо. Можливо, що і доходи на старті не будуть високими. Тому для бізнесу в Польщі існують так звані Ulga na start та 24-місячна пільга на платежі в ZUS. Поговоримо про них у цій статті, але спочатку розберемось з чого вони складаються впринципі.
Звичайні платежі у ZUS
Розглянемо максимально можливі з них, враховуючи, що деякі є не обов’язковими.
При оплаті у повному обсязі необхідно вносити:
- на пенсійне страхування — 19,52% від бази;
- на страхування інвалідності – 8%;
- на медичне страхування – 9%;
- на страхування через хворобу – 2,45%;
- для страхування від нещасних випадків: від 0,67% до 3,33% (найбільш поширено – 1,67%);
- внески до Фонду праці та Фонду солідарності — 2,45%.
Стартова допомога (Ulga na start)
Це пільга, яку можна застосовувати однією з перших – протягом перших шести місяців після відкриття свого бізнесу в Польщі . Ulga na start поширюється лише на самого підприємця, а якщо у нього є співробітники, за них внески сплачуються обов’язково і у повному обсязі.
Хто може розраховувати на стартову допомогу?
Існують чітко встановлені вимоги, за яких можна використовувати Ulga na start:
- Стосується лише фізичних осіб , тобто виключно до індивідуальних підприємців або членів spółek cywilnych.
- Особа займається бізнесом у Польщі вперше або не вела підприємницької діяльності попередні 60 місяців. У цей час може входити, і ліквідація підприємства, і призупинення діяльності.
- Діяльність, що виконується, не пов’язана з особою, яка в поточному та/або попередньому календарному році була роботодавцем бізнесмена, який розраховує на пільги. Це введено для виключення зловмисного переведення працівників на B2B-договори (або інші аналогічні) з метою заощадити на внесках.
- Особа не застрахована у KRUS – це аналог ZUS, тільки для фермерів, означає, що підприємець не веде сільськогосподарської діяльності.
Які внески не доведеться платити за Ulga na start?
- пенсійне страхування;
- страхування інвалідності;
- страхування через хворобу, при збереженні можливості застрахуватися добровільно ;
- страхування від нещасних випадків;
- внески до Фонду праці та Фонду солідарності — 2,45%.
До сплати залишається єдиний обов’язковий платіж – 9% на медичне страхування . При цьому залишається право вписати в свою страховку ЗУС рідних, без збільшення розміру платежів.
Треба пам’ятати, що відсутність перерахованих платежів означає, що пенсійний фонд у цей період не поповнюватиметься, допомога через хворобу (якщо не оформлена добровільна) не виплачуватиметься, як не буде й можливості отримувати кошти при нечастих випадках.
Який час діє Ulga na start?
Вже йшлося про те, що пільгу можна використовувати протягом півроку. Якщо це перше число місяця, то перший місяць входить до пільгових шести. Якщо число відрізняється від першого, облік місяців почнеться з наступного.
Наприклад , бізнес розпочав діяльність з 1 травня. У такому разі пільговий період завершиться 31 жовтня. Якщо ж підприємець почав працювати з 2 (3,4,5…31) травня, то закінчиться період Стартової допомоги 30 листопада.
При зупиненні діяльності піврічний період не переривається. Тобто подавши заяву на Ulga na start, її допустимий термін витрачається і у випадку, якщо бізнес фактично не ведеться.
Як використовувати Стартову допомогу?
Щоб скористатися пільгою Ulga na start, необхідно повідомити про це ZUS. Однак окремої заяви про право на Стартову допомогу не подається – повідомити необхідно про медичне страхування, та за допомогою спеціальних кодів (про них докладніше) вказати, що оформляється лише ubezpieczenia zdrowotnego .
Зробити це необхідно протягом 7 днів з початку діяльності , подавши до ЗУСу відповідну заяву, або надавши необхідні документи ще на момент реєстрації підприємства.
Зниження внесків ZUS на 24 місяці
Ця пільга поширюється на два роки, і може, відповідно до умов, оформлятися і тими, хто до цього мав Ulga na start. Для останніх, відповідно, сумарний пільговий період може становити 6 + 24 = 30 місяців. Аналогічно Стартової допомоги, пільга поширюється лише на самого підприємця, але не на його співробітників.
Існує два правила, які повинні виконуватися одночасно:
- Чи не ведеться або протягом попередніх 60 місяців не велася інша господарська несільськогосподарська діяльність.
- Не ведеться комерційна діяльність з особою, яка до цього була роботодавцем заявником. І це правило поширюється на весь час дії пільги, тобто якщо у якийсь момент діяльність із колишнім роботодавцем з’явиться, право на пільгу буде втрачено.
А ось власне і перелік того, що вважається господарською діяльністю, яка не може вестись нині або не велась протягом попередніх 60 місяців на момент отримання цієї пільги:
- Творча та/або художня діяльність.
- Управління державною чи недержавною школою, чи дошкільною установою.
- Підприємницька діяльність у сфері позаштатної професії відповідно до положень про фіксований прибутковий податок з певних доходів, отриманих фізичними особами або дохід від яких є доходом від підприємницької діяльності у значенні положень про прибутковий податок з фізичних осіб.
- Якщо заявник є або був партнером в індивідуальній компанії з обмеженою відповідальністю (jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), повному товаристві (spółki jawnej), командитній (komandytowej) або партнерській (partnerskiej).
Зверніть увагу, що на медичне страхування ця пільга не поширюється – 9% składki zdrowotnej доведеться виплачувати у будь-якому випадку.
Однак якщо взяти мінімальні показники і розрахувати цю пільгу – то вигода буде становити майже 810 злотих на місяць!
А у деяких випадках підприємець може розраховувати ще на певні пільги за програмою Mały ZUS Plus.
Висновок
Дві описані пільги є прекрасною підтримкою для нового бізнесу в Польщі. Економія значна, проте потрібно чітко дотримуватися всіх законодавчих нюансів і документообігу, тому що порушення їх призведе до відповідальності.
За більш детальною інформацією звертайтесь до нас –
залишайте заявку на консультацію, наші фахівці проконсультують Вас безкоштовно.
До зустрічі в Польщі!