fbpx

Яку форму підприємницької діяльності краще обрати: розповідаємо про різницю між ІП та Sp. z o.o

Почнемо з того, які форми ведення бізнесу є в Польщі. Перша форма – це форма з обмеженою відповідальністю – “Sp. z o.o.” Друга – “форма індивідуального підприємця”. Це дві основні форми, які використовують понад 90 відсотків підприємців. Якщо ви є саме тими підприємцями, які хочуть почати бізнес в Польщі, зараз я вам розкажу про плюси та мінуси.

 

Отже, перше про що варто поговорити – реєстрація. І почнемо ми з другої форми, бо  для індивідуального підприємництва процес реєстрації є максимально простим. Спочатку треба подати заяву. Це можна зробити онлайн, відправити по пошті або прийти в адміністрацію свого населеного пункту. Ця реєстрація є безкоштовною. У випадку реєстрації онлайн, заява підписується електронним підписом. Найчастіше всі дані з являються в Реєстрі вже наступного дня після подачі заяви. А це значить, що вже можна розпочинати підприємницьку діяльність.

 

А ось з першою формою – sp. z o.o. все трохи складніше. Реєструвати її можна або онлайн в системі S24, або у нотаріуса. Нотаріус потрібен для того, щоб підписати договір, бо він повинен мати форму нотаріального акту. Варто пам’ятати, що обираючи цю форму треба в свій бюджет закласти додаткові кошти на оплату послуг нотаріуса. Вартість послуги в середньому 500-600 злотих, але може бути і більше. Про це треба дізнаватися в індивідуальному порядку. До речі, реєстрація такої форми теж платна. Вона коштує 250-500 злотих. В оплату входить державне мито . Воно складає 250 злотих, якщо реєструєтеся онлайн. І 500 злотих – якщо реєструєтеся через нотаріуса. Плюс до кожної з цих оплат треба додати ще по 100 злотих – їх ви витратите на публікацію об’яв в спеціальному журналі. В ньому публікуються всі дані про реєстрацію або ліквідацію господарчих фірм.

 

Другий пункт – бухгалтерія. Знову почнемо з індивідуального підприємництва. В цій формі ведення бізнесу бухгалтерія досить проста. Вона обмежується веденням податкової книги доходів та витрат або реєстром доходів.

 

А ось для sp. z o.o. передбачено ведення повної бухгалтерії. Це значить, що треба буде найняти бухгалтера. Бо самотужки вести таку бухгалтерію вкрай важко. Вона буде забирати буквально весь час. Або звернутись до аутсорс бухгалтерії, такої як наша.

 

Наступний пункт є, по суті, головним критерієм, за яким підприємці роблять свій вибір. І цей пункт називається – Відповідальність. Індивідуальні підприємці відповідають за борги своєї діяльності всім своїм майном. А ось sp. z o.o., яке є товариством з обмеженою відповідальністю, не накладає на учасників відповідальність за борги фірми. За все відповідають лише члени правління. Тобто якщо людина є і учасником, і членом правління  – вона відповідає за все. А якщо лише учасником – проблеми фірми, умовно кажучи, її не стосуються.

 

Тепер поговоримо про ліквідацію підприємницької діяльності. Знову ж таки, з індивідуальним підприємництвом все набагато простіше. Достатньо однієї простої заяви.  А ось ліквідація sp. z o.o. набагато складніша. Відповідно до польських законів вона повинна відбуватися протягом мінімум 6-ти місяців. І це лише де юре. А де факто, як показує практика, такі фірми ліквідують рік-півтора. Це дійсно дуже довго. До того ж сама процедура досить складна і я раджу звернутись до нас, якщо Ви плануєте процедуру ліквідації.

 

Трошки поговоримо про страхові внески. Якщо обрати форму індивідуального підприємництва, то треба платити в пенсійний фонд, фонд соціального страхування. А ось якщо мова йде про sp. z o.o. то учасникам платити не треба. Однак якщо ви є не лише учасником, а і членом правління на основі трудового договору, тоді фірма зобов’язана брати гроші на внесок в страховий фонд з вашої зарплати.

 

Ще один нюанс, який стосується sp. z o.o. Оскільки ця форма належить до комерційних товариств, виникає необхідність платити податок на прибуток організації. Найчастіше такий податок складає від 9-ти до 19-ти відсотків від прибутку. А ось якщо обрано форму індивідуального підприємництва, то платити такий податок не треба. Достатньо сплачувати податок на прибуток фізичних осіб.

Підсумовуючи все сказане можна зробити висновок, що обидві форми мають плюси та мінуси. Так, форма індивідуального підприємництва більш зручна в багатьох моментах. Але її учасники несуть більше відповідальності. Тому перш ніж обирати, добре все проаналізуйте та порівняйте. А наші фахівці завжди готові Вас підтримати та допомогти як в цьому питанні, так і в багатьох інших.

 

Поділитись:
Надіслати заявку
Остані публікації

Залишились запитання?

Напишіть нам та ми зв’яжемось з Вами найближчим часом