fbpx

Бізнес та податки в Польщі в 2023-2024. Переваги і недоліки JDG (ФОП) та Spolka z o.o. (ТОВ).

Якщо ви вирішили чи думаєте над тим, щоб відкрити бізнес в Польщі, то перше питання яке у вас виникає – що обрати ФОП чи ТОВ? Ці два види ведення діяльності у Польщі мають назви JDG та Spolka z o.o. відповідно і мають різну систему оподаткування.

Для початку разберем плюси та мінуси реєстрації бізнесу в Польщі як ФОП (jednoosobowe działalności gospodarczej). 

Після того, як в Україні почалася війна усім українцям дали можливість відкривати бізнес в Польщі як ФОП. Цей вид діяльності швидко зареєструвати і так само відносно швидко закрити. Вам не потрібно мати уставний капітал та ніякого мінімального грошового запасу. 

Це хороший варіант для того щоб протестувати бізнес в Польщі, та закрити його у випадку, якщо він себе не виправдає. Також великим плюсом JDG будуть низькі банківські витрати та витрати на бухгалтерський облік. Ведення бухгалтерії тут набагато легше, ніж для Spolki z o.o.. Тому що ви далеко не завжди зобов’язані вести повну бухгалтерію, часто ці бухгалтерські звітності полягають тільки у звіті про ваші витрати і доходи, і тут, або ви можете бути бухгалтером самостійно або сплачувати невеликі суми бухгалтеру за його послуги. Ну і ще банки набагато охочіше видають вам кредити на ваш бізнес, якщо ви ФОП. Чому?

У відповіді на це питання криється, також і головний мінус цього способу ведення бізнесу в Польщі.

Це Ваша відповідальність! Справа в тому, що підприємець, що зареєстрований у Польщі як JDG будучи стороною за договором в угоді, в разі, якщо не виконає свої зобов’язання, відповідає всім особистим майном у тому числі. А якщо ж ви у шлюбі і у вас є спільна власність, то ваш чоловік чи дружина також відповідатиме за вашими зобов’язаннями. Тобто є величезні ризики!

Ще мінусами є відсутність можливості залучити партнерів в бізнес, продати свій бізнес чи його частку. А також складність в залучені інвестицій. Тому що інвестори хочуть мати гарантію. Хочуть якийсь  контроль та брати участь у вашій діяльності. Якщо ви є ФОП, чим ви можете поділитися з інвестором? У випадку Spolki z o.o. Ви можете надати частку бізнесу та певні повноваження інвестору. А з JDG інвестори не надто поспішають мати справи та вливати свої гроші в таку діяльність.

Що стосується податків про ФОП (JDG)

Усі відрахування, які потрібно робити з прибутку, можна умовно поділити на чотири великі категорії:

  • Прибутковий податок (PIT). Власне, саме тут існує можливість вибору системи оподаткування, яка може бути підходящою для конкретного бізнесу.
  • Податок на додану вартість (ПДВ або VAT). Додаткове оподаткування прибутку під час торгівлі, що передбачає широкий перелік звільнення.
  • Специфічні податки. Маються на увазі, наприклад, податку на деякі види майна, специфічні операції тощо. Очевидно, що можуть бути далеко не в кожному випадку.
  • Соціальні збори. Це виплати в ZUS : пенсійне, медичне та інше страхування самого бізнесмена та його працівників (у разі їх наявності). Формально не є податком, але для розуміння загальної картини враховувати даний вид витрат необхідно.

Є три способи, як ви можете сплачувати податки на прибутки в рамках ФОП у Польщі, якщо ви зараз зареєструєте бізнес.  

Перший спосіб –  Skala podatkowaЦей тип оподаткування часто називають базовим, тому що саме він вважається основним для малого бізнесу в Польщі.

Розраховується він так:

  1. Якщо дохід не перевищив 120000 злотих на рік, то він оподатковується 12% податку мінус сума, що «зменшує» (з 01.07.2022 року — 3600 zl). При цьому підприємець може підсумовувати прибуток разом з дружиною / чоловіком, що вигідно, якщо той не має власного доходу або він мінімальний.
  2. Якщо прибуток перевищив 120000 злотих на рік, то з цієї суми береться податок 12% мінус «зменшуючий» (можна говорити, що це фіксована величина 10800 злотих), а з решти доходу (з того, що понад 120000 злотих) вираховується податок 32% .

Треба розуміти, що зазначені цифри встановлюються законом і можуть бути змінені. Держава може встановити і деяку суму, нижче за яку податок не стягується зовсім. На момент публікації це 30000 zl на рік

Другий тип оподаткування в Польщі – це Лінійний податок (Podatek liniowy)

Інша назва – єдиний податок. Суть у тому, що ставка завжди одна – 19% , якою й обкладається база. Однак цей тип оподаткування не передбачає спільної сімейної декларації та неоподатковуваної суми. Система представляє інтерес для тих, хто отримує високі доходи, набагато вище 120 000 злотих на рік. Для прикладу, цей варіант нарахування податку може бути використаний під час здійснення сільськогосподарської діяльності.

Третій тип оподаткуванняПаушальний податок (Ryczałt ewidencjonowany).

Суть способу у тому, що податок нараховується за фіксованою ставкою, а стягується не з прибутку (розрахункової бази), і з усіх надходжень з підприємницької діяльності (тобто – доходу, виручки).

Характеризується простою звітністю (не потрібно враховувати витрати), але застосовується лише у випадках, коли дохід за попередній рік не перевищує 2 000000 євро (у злотих за актуальним курсом).

Складність у тому, що для кожного виду діяльності встановлюється своя ставка та його розкид досить значний: від 17% до 2% . Великий і перелік видів діяльності, які можуть застосовувати цей податок. Декілька прикладів, для розуміння:

Максимальна ставка 17% застосовується для одноосібної діяльності (без найманих працівників) за вільними професіями (нотаріуси, адвокати, консультанти та ін.). Інші приклади: 2% застосовується для такої діяльності як продаж вироблених непромисловим способом товарів рослинного або тваринного походження, сировина для яких була вирощена цим самим підприємцем.

Якщо ви плануєте обрати цей спосіб оподаткування, чи будь-який інший, то наші спеціалісти нададуть вам вичерпну консультацію, щодо потрібних документів, дозволів на вашу діяльність та системи оподаткування, найбільш оптимальної для вашого бізнесу на території Польщі. 

Очевидно, що далеко не всі сфери діяльності підходять для ФОП у Польщі, проте знати про можливість використання такої шкали податків потрібно. Якщо діяльностей кілька, то прибуток від кожної з них враховується окремо і оподатковується своїм податком.

Паушальний податок є досить об’ємною темою, якій буде присвячена окрема стаття на нашому сайті. 

 

Далі, окремий вид податків – це податок на додану вартість VAT – або той самий ПДВ. Базова ставка ПДВ (VAT) – це 23% вартості нетто товару чи послуги. 

Проте, деякі види продажів мають інші ставки. Наприклад: 

0% – імпорт необхідних товарів;

4% – пасажирські перевезення та  робота в таксі;

5% – сільськогосподарські продукти та продукти тваринництва;

8% – будівництво житла

Підприємець, який має сплачувати VAT, окремо реєструється у податковій саме як платник ПДВ, для чого надається спеціальна заява до отримання першого прибутку. Якщо від сплати цього податку підприємця звільнено, реєстрація не вимагається. Випадки, коли ФОП НЕ повинен сплачувати ПДВ у Польщі, суворо встановлені законодавчо. До них відносяться види діяльності: 

  1. Управління пенсійними програмами, інвестиціями, страхуванням;
  2. Виробництво медичного устаткування;
  3. Діяльність лікарів, стоматологів, акушерів, медсестер;
  4. Соціальна допомога; 
  5. Зайнятих у системі освіти; 
  6. Постачання сільгосппродукції; 
  7. Діяльність на нерозвинених територіях…

Загалом цей список досить великий і характеризується окремими нюансами майже в кожній своїй частині. Наші спеціалісти нададуть вам вичерпну інформацію суто по Вашому виду діяльності, ще до того, як Ви почнете процес реєстрації з нами. 

Другим, і найчастішим, випадком звільнення від сплати VAT є застосування т.зв. ліміту звільнення від ПДВ (limit zwolnienia podmiotowego z VAT) – мінімальної суми обороту від реалізації товарів та послуг на рік, нижче за яку ПДВ не стягується. На 2022 рік така сума складає 200 000 злотих за попередній рік. 

Облік суми ліміту провадиться за звітний рік. Якщо підприємство відкрилося не з початку року, то у звітному році ліміт розраховується пропорційно до днів роботи: 200 000 / 365 х дні після реєстрації у звітному році.

Хто не може бути звільнений від сплати ПДВ (VAT)?

Окремо встановлені випадки, коли звільнення від сплати VAT не може бути здійснено, навіть якщо виконується якась із вищевказаних умов. Серед них основні продажі (реалізація): 

– Виробів з дорогоцінних металів або з їх використанням, а також ювелірних послуг;

– Підакцизних товарів (виключення – тютюн, електрика та деякі види автотранспорту);

– Продаж землі під будівництво;

– Новий автотранспорт;

– Продаж будинків;

– Продаж запчастин для ТС та мотоциклів;

– А також Юридичні послуги, Консалтинг, Фінансові послуги, у т.ч. кредитування. 

Окремо зазначено про заборону скасування ПДВ для дистанційної торгівлі косметики та комплектуючих, комп’ютерів, електронних та оптичних пристроїв, побутових приладів (як електричних, так і не електричних), двигунів, турбін та насосів.

Дуже коротко напишемо про так звані Специфічні податки для бізнесу в Польщі.

Дамо їх перелік: 

– Податок на цивільно-правові дії, 

– Податок на нерухомість, 

– Податок на транспортний засіб 

– Плата за довкілля. 

І перейдемо до соціальних платежів до ZUS.

Це витрати, що однозначно очікують підприємця, але є окремою системою розрахунків – і оподатковувані бази, а величини зборів розраховуються за власними технологіями.

У цій статті ми не будемо детально описувати системи соціальних виплат. Ми також напишемо окрему статтю на цю тему. Нагадаємо лише кілька суттєвих моментів: Якщо у ФОПа немає найманих працівників, підприємець оплачує ZUS виключно за себе. За наявності працівників платити треба і за них. Друге, деякі збори, наприклад, за доступ до медицини (Zdrowotna) залежать від обраної системи прибуткового податку, про які ми говорили раніше. І третє, мабуть найприємніше, це те що нові підприємці перші два роки своєї діяльності мають пільги – це зменшення платежів ZUS та Ułga na start. 

Ітак, підсумуємо, не для кожного бізнесу підходить JDG.

І тут хочется розказати про плюси Товариства з Обмеженою Відповідальністю – Spolka z o.o. 

Перша перевага

Це можливість реєструвати на свою компанію торгову марку, причому ви не обмежені у кількості ваших компаній чи торгових марок. Компанія у Польщі – це зручно якщо треба перепродавати, передавати права на вашу торгову марку комусь іншому чи продати/передати частку бізнесу або весь бізнес.

Друга перевага

Це зовнішні інвестиції, можливість залучити інвесторів і знову ж таки, зручність взаємодії як з приватним інвестором так і з будь-яким венчурним фондом. Інвестори більше зацікавлені в ТОВ, оскільки якщо це інвестор, то йому може бути запропоновано членами правління також частки, можливість контролювати фінанси, якимось чином впливати на рішення в компанії. Тому інвестори більш схильні вкладати свої інвестиції в ТОВ.

Коли у вас є компанія, то у вас є Udziały firmy – тобто частки бізнесу і ці частки ви можете перепродавати, дарувати безкоштовно комусь, вводити нових членів правління в свою компанію. Ви можеш віддавати комусь частку і просити за це гроші. Це все про процес інвестицій. А у разі ФОПу такої опції немає. Ви не можете віддати частку свого приватного підприємництва.

Третя перевага

Ви ризикуєте лише статутним капіталом, розмір якого на сьогоднішній день становить 5000 злотих. Доречі, саму цю суму ви повинні перевести на банківський рахунок при реєстрації фірми, або це може бути інша форма вкладу – це не обов’язково мають бути фінансові кошти, це може бути якесь майно, або не майнові цінності. Загалом, 5000 злотих має у вас бути на старті Вашого бізнесу в Польщі – це та сума, якою ви в будь-який момент ризикуєте.

Четверта перевага

Spolka z o.o. має більшу довіру у контрагентів. Вважається, що це заможніша постать на ринки і її репутація вища. 

Підсумуємо!

Якщо ви налаштовані рухати, розвивати ваш бізнес, працевлаштовувати людей, розширяться, звичайно, у вас набагато більше можливостей при відкритті ТОВ. Ви можете брати партнерів, поділяти з ними відповідальність, відповідати за різні аспекти вашої діяльності.  І при цьому всьому, ви будете більш юридично захищені на відміну від ФОП. Особливо, якщо ви звернулись за юридичним супроводом, скажімо до такої консалтингової компанії як Hello Poland. Наші спеціалісти надають постійне консультування, щодо:

  • Діяльності компанії; 
  • Внесення до реєстру KRS; 
  • Підтримку у проведенні ділових переговорів / супровід на зустрічах;
  • Виконують розробку господарських договорів;
  • Консультують щодо укладання цих договорів та встановлення торговельного співробітництва; 
  • При потребі, представляють інтереси компанії в органах державної влади;
  • Допомагають з правильним працевлаштування співробітників, їх легалізацією;
  • Здійснюють отримання транспортних ліцензій і реєстрації авто та інші.

 

Які ж є мінуси у цієї форми діяльності? 

Виділяють кілька мінусів ведення діяльності за формою Spolka z o.o – це необхідність мати статутний капітал та повний бухгалтерський облік – обов’язковість складання та подання фінансової звітності 1 раз на рік. Хоча, ми з вами вже зрозуміли, що статутний капітал, це не такий вже і недолік. А те що називають найголовнішим мінусом – це податки. Але повірте, завжди є легальні способи їх зменшити чи мінімізувати. 

Давайте детально розглянемо податки для ТОВ:

Для польських фірм, а також іноземних компаній, які мають штаб-квартири (головні офіси) у РП є податок на юридичну особу – це CIT – варіюється від 9% до 19%. При чому 9% – це Знижена ставка. Застосовується для тих, чий дохід за попередній рік не перевищив 2000000 євро в злотих за курсом на перший робочий день податкового року. Застосовується і до нових компаній (утворених у звітному році), але є низка винятків!! 

І є другий податок на прибуток – PIT – це податок на дивіденди, які виплачуються засновникам і він становить 19%. Цей податок може стягуватися незалежно від іншого оподаткування. Для його застосування достатньо факту виплати дивідендів. Наприклад, якщо компанія отримує прибуток у результаті діяльності, та оподатковується за стандартною шкалою, то вона має виплатити 19% податку на дохід , а при призначенні дивідендів – ще 19%.

З хороших новин:

Існують пільги – це так званий Естонський CIT. Детальніше про це ми писали в цій статті.

Існують і інші податки та збори юридичних осіб, що впроваджують бізнес в Польщі. Ми розглядали дуже докладно всі можливі податки та збори, коли говорили про оподаткування ФОП. Щоб не повторюватися, перерахуємо можливі виплати у короткій формі: 

  1. ПДВ (VAT) . Виплачується у вигляді 23% від нетто-вартості товарів та послуг. Компанія, якщо вона має сплачувати ПДВ, реєструється у податковій інспекції окремою заявою. Податок може бути знижено.
  2. Податок на цивільно-правові акти. Деякі угоди з нерухомістю чи майном обкладаються додатковим податком у 1% – 2% від суми договору.
  3. Податок на нерухомість. Тут мова про податок на власність, який щорічно нараховується за володіння будинками, спорудами та ін.
  4. Податок на транспорт. Це місцеві виплати на вантажний транспорт та автобуси. Розмір може бути різним.
  5. Захист навколишнього середовища. Якщо підприємство загрожує довкіллю, або використовує його (середовище) у процесі діяльності, за це доплачується окремо.

На окрему увагу заслуговують збори, пов’язані з соціальними та медичними виплатами – ZUS.

Але тут напишемо коротко, якщо у вашої Компанії є 2 і більше засновника – то ви не зобов’язані оплачувати в ZUS, а робите це самостійно, на свій розсуд. Грубо кажучи, ви самі турбуєтесь про свою пенсію та медичне забезпечення. А от за будь-якого найманого працівника нараховуються та виплачуються всі необхідні податки та збори, включаючи і ZUS, та прибутковий податок на фізосіб. Але це вже зовсім інше питання, стосовно працівників, самого процесу працевлаштування, легалізації.

З цим вам допоможуть наші спеціалісти Hello Poland, якщо ви оберете нас як партнерів для юридично-фінансового супроводу.

Рідко, коли податкова система якоїсь країни проста і легко зрозуміла. Польща у цьому сенсі не є винятком. Але не можна не помітити, що розрахунок CIT значно простіше, ніж багатоступінчасті системи оподаткування фізосіб або приватних підприємців. Є проста ставка та знижена – на яку маєте підстави, ту й виплачуєте.

Але і правильний розрахунок доходу, і облік усіляких пільг, і використання інших деталей, що помітно впливають на розміри виплат – справа часто доступна тільки професійним бухгалтерам. До них ми і рекомендуємо звертатися всім бізнесменам-початківцям. І власне ми допоможемо вам підібрати такого фахівця для Вашого бізнесу в Польщі, навіть якщо ви не розумієте польської мови та законодавства. В цьому і полягає наша місія, полегшити життя підприємцям, та вивільнити вам час для самої діяльності. 

От і всі основні моменти, плюси та мінуси, юридичні та бухгалтерські для ФОПів та ТОВ у Польщі.

Обирати вам! Але якщо у вас є сумніви – залишайте заявку на консультацію, наші фахівці проконсультують Вас безкоштовно. 

До зустрічі в Польщі!  

Поділитись:
Надіслати заявку
Остані публікації

Залишились запитання?

Напишіть нам та ми зв’яжемось з Вами найближчим часом