Вашу заявку успішно надіслано.
Найближчим часом з Вами зв'яжеться наш менеджер.
Сьогодні в Польщі перебуває приблизно 5 мільйонів українців. І більшість виїхало ще на початку повномасштабного вторгнення. Саме тоді українці розібрали половину орендного фонду Польщі, після чого ціни на житло стали шалено рости. І ростуть досі. Але, попри все це українці продовжують шукати житло, навіть якщо ціни зросли в середньому на 1 тисячу злотих. Це від 20-ти до 40-ка відсотків в великих містах. В маленьких містах можна знайти дешевші варіанти, але там ніхто не гарантує добре розвиненої інфраструктури. А це для українців величезна проблема, бо ми звикли, що в кожному селі є АТБ, Нова Пошта та інші “радощі життя” пересічного українця.
То як же шукати житло українцям в цих обставинах? Ми спробували дати відповіді на основні питання щодо оренди житла в Польщі в цій статті.
Великий плюс Польщі в тому, що ринок оренди дуже схожий на наш. То ж і способи пошуку житла такі ж:
Якщо говорити про найкращий спосіб пошуку житла – це, безумовно, агенція. Так, коштують послуги рієлтора 50-100 відсотків від місячної платні. Але, рієлтор все перевіряє через юридичний облік, дізнається чи фактичні власники, управителі дійсно можуть здавати житло в оренду. Також агентство надає юридичний супровід під час підписання договору оренди. Тому можна бути впевненим, що юрист все перевірить і потім не виникне ніяких несподіванок.
На жаль, більшість українців вважає, що це надто дорого. До того ж люди поспішають щось винайняти (і це зрозуміло, адже вони опиняються з валізами в чужій країні), беруть перше, що бачать, а потім жалкують.
Тому якщо ви тільки перетнули кордон, погано розуміються на місцевому ринку оренди житла, краще спочатку винайняти хостел, познайомитися з українцями, знайти волонтерів і вже з їх допомогою шукати житло. Але і тут є нюанси, бо хостели в Польщі різні. Дехто бере звичайний гараж, робить з нього кімнату на вісім людей, називає це хостелом і здає заробітчанам. А ті знімають з задоволенням, бо таке житло дешеве, та і люди, які постійно працюють, найчастіше обирають найпростіші умови. Бо вдома вони, в більшості, тільки сплять.
Тому перш ніж зняти хостел, треба дуже уважно прочитати про всі умови. Варто відзначити, що в Польщі є багато дійсно гарних хостелів, з красивим ремонтом, кімнатами на 4-6 людей. В таку кімнату можна заселитися всією родиною та почуватися більш-менш як вдома.
Також досі існує невелика компенсація господарям (40 злотих в день за людину), які приймають українців. Тому варто уважно читати об’яви, серед них зустрічаються ті, в яких говориться про можливість взяти до себе українців.. Але приймають, найчастіше, мам з дітьми. На це також треба зважати.
Ще варто розуміти, що дешевого хорошого житла зараз не знайти. Бо українці вже давно винайняли все, що могли в довгострокову оренду. Відповідно, житло по відносно невисоких цінах з’являється рідко, і щоб його не пропустити, варто постійно відстежувати об’яви на наступних ресурсах:
До речі, на деяких з цих порталів є розділ “Для українців”. Саме там можна зустріти об’яви про те, що господарі готові взяти когось безплатно.
Оскільки на ринку оренди житла мало об’яв, часто на пошуки квартири йде 5-6 тижнів. Це якщо мова йде про пошук через рієлтора, перевірку господарів, юридичну підтримку тощо. Якщо ж брати те, що першим трапилось на очі, можна знайти і за тиждень, але майже завжди це буде зовсім не те, на що людина розраховує. Мова йде про комфорт, інфраструктуру та інші моменти, які впливають на якість життя.
Також шукаючи житло варто розуміти, що, на жаль, ідеальними для орендаря є люди без тварин і дітей. Зате з офіційною роботою і, відповідно, платоспроможністю. А якщо люди тільки приїхали і ще не оформили карту побиту та не знайшли роботу, з пошуком житла їм буде важко.
Першочергово треба перевірити власника. зробити це просто – треба зайти на сайт Міністерства юстиції, подивитися земельну та іпотечну книги квартири. Якщо квартира має ідентифікаційний номер KW – достатньо перевірити документи, які підтверджують легальність купівлі або отримання квартири в спадщину. Акт купівлі продажу або права на спадщину обов’язково має бути нотаріально завіреним.
Якщо з квартирою все гаразд, можна укладати договір у нотаріуса. В Польщі ніхто не домовляється “на словах”, весь процес оренди житла повністю легалізований.
На підписання договору українцям треба брати наступні документи:
Варто відзначити, що довідку вимагають не завжди, але краще все ж її мати.
Також українці при підписання договору стикаються з несподіванкою, якої у нас взагалі немає. Мова йде про “тимчасовий договір”, в якому треба прописати “запасну адресу”. Саме на цю адресу будуть виселяти орендаря, якщо він не зможе платити за житло. До речі, цей пункт з’явився відносно недавно, під час пандемії. Тоді люди часто втрачали роботу, погано платили за житло. Тому і придумали цей додатковий пункт, щоб власникам та орендарям було безпечніше укладати договір.
Але! Цей пункт не розповсюджується на біженців, що приїхали після 24-го лютого. Про це треба пам’ятати та нагадувати власникам квартир. Бо вони можуть або просто не знати про цей нюанс, або навмисно мовчати про нього, щоб перестрахуватися. Тому ні в якому разі не можна погоджуватися на це, особливо купувати фіктивну адресу. Бо такі послуги вже теж надаються. Варто спокійно пояснити власнику ситуацію, спираючись на законодавство Польщі.
В Польщі орендна плата ділиться на частини. І та ціна, яка вказана в об’яві, найчастіше, менша за реальну. Тому варто зразу ж цікавитися у власника, скільки треба буде реально платити за всі послуги. Наприклад, те ж паркомісце. Воно далеко не завжди входить в вартість оренди.
Крім того, є ще низка витрат, про які українці не знають і потім дуже дивуються, бачачи цифри в договорі. Ось список цих витрат.
Як зрозуміло з усього вищеперерахованого, найскладніше в орендуванні житла – це, власне, знайти саме житло. Всі інші момент більш-менш звичні і зрозумілі. Головне, ні в якому разі не робити як в Україні і завжди укладати договір. Бо якщо його не хочуть укладати в Польщі, це значить одне – орендарів намагаються надурити. Тому треба бути вкрай уважними, і тоді можна спокійно жити в гарному комфортному житлі.
Вашу заявку успішно надіслано.
Найближчим часом з Вами зв'яжеться наш менеджер.