fbpx

Як розрахуватися криптовалютою в бізнесі

Останнім часом криптовалюта стала дуже популярною, але підприємці досі не знають, як правильно їх обліковувати.Частково так відбувається через те, що в польській правовій системі немає положень, які безпосередньо стосуються торгівлі криптою. За останні роки податкові органи неодноразово змінювали свою позицію щодо способу розрахунку ПДФО, ПДВ та податку на цивільноправові операції. І хоча зараз є вже певні усталені норми, бізнесмени досі плутаються. Тому в статті ми спробуємо розібратися з основними моментами розрахунків за допомогою криптовалюти.

 

Криптовалюта та податок на прибуток

 

Криптовалюта – це віртуальна валюта, яка котируються на фондовій біржі.

 

Майнінг криптовалюти не обкладається податком на прибуток. Підприємець зобов’язаний сплачувати податок тільки з операцій з продажу (обмін криптовалюти на традиційну валюту, тобто PLN, EUR, USD тощо) Також треба оподатковувати кожну здійснену операцію на біржі. Тобто слід враховувати обмін однієї криптовалюти на іншу віртуальну валюту, товар або послугу. Податок треба платити в польських злотих.

 

Дохід, отриманий від торгівлі криптовалютами, підлягає оподаткуванню на загальних принципах, тобто ставка податку залежить від заявленої форми оподаткування. Якщо підприємець обирає загальні правила, він зобов’язаний подати декларацію PIT-36 до податкової служби, а при застосуванні фіксованого податку – звітувати про доходи за декларацією PIT-36L.

 

Купівля криптовалюти вважається витратою, що не підлягає оподаткуванню якщо:

 

  • витрати були здійснені з метою отримання доходу, збереження або забезпечення джерела доходу, і при цьому не зазначені у ст. 23 Закону про податок з доходів фізичних осіб (каталог витрат, які не є витратами, що не підлягають оподаткуванню),
  • операція була належним чином оформлена (тобто є підтвердження про придбання).

 

Саме тому важливо завжди намагатися отримати якесь задокументоване підтвердження здійснених операцій.

 

Якщо говорити про те, чи є криптовалюта товаром в бізнесі, то зараз законодавство трохи змінилось. Тому тепер цей вид витрат потрібно відображати в графі 10 «Придбання ТМЦ». Криптовалюти також повинні бути включені до фактичної інвентаризації, яка в обов’язковому порядку складається на дату початку господарської діяльності та наприкінці та на початку кожного податкового року.

ПДВ та податок на цивільноправові операції

 

Торгівля віртуальними валютами звільняється від оподаткування ПДВ відповідно до ст. 43 розділ 1 п. 7 Закону про податок на товари і послуги. Тож ПДВ не нараховується при продажу та обміну криптовалюти, але також не можна вираховувати його з понесених витрат.

 

Якщо крім суб’єктно звільнених продажів підприємець здійснює ще й оподатковувані продажі, мова йде про змішані продажі, то треба застосовувати пропорційний механізм при розрахунках з ПДВ.

 

Оскільки криптовалюта розглядається як майнові права, її власники мають сплачувати податок на цивільноправові операції з кожного продажу та обміну віртуальних грошей. При продажу криптовалют податок має платити покупець, а у разі обміну однієї криптовалюти на іншу платять обидві сторони.

 

Також важливо не забувати подати декларацію ПКК-3 (за кожною окремою операцією) та сплатити збір протягом 14 днів з моменту виникнення податкового зобов’язання. Купуючи криптовалюту треба сплатити 1% податку, який нараховується від ринкової вартості права власності.

 

Використання майнера криптовалюти в бізнесі

 

Іноді підприємці самі починають майнити криптовалюту, для чого купляють криптовалютний екскаватор. Варто знати, що цей прилад також повинен бути внесений до реєстру основних засобів, символ KŚT, під яким класифікуються комп’ютерні блоки – 491. Екскаватор належить до видів діяльності, звільнених від ПДВ, тому підприємець не має вираховувати цю суму ПДВ з його придбання. Тоді загальна сума плюс можливі витрати на транспортування, страхування в дорозі тощо є первісною вартістю основного засобу.

 

Отже, якщо розібратися з оподаткуванням та мати документи, які дозволяють звільнитися від певних видів податків, а бізнесі в сфері криптовалюти можна стабільно заробляти. Головне – уважно слідкувати за змінами в законодавстві, то в останні роки вноситься багато правок.

 

Поділитись:
Надіслати заявку
Остані публікації

Залишились запитання?

Напишіть нам та ми зв’яжемось з Вами найближчим часом